Intervju med vårdnadshavare

 • Hur länge har du haft barn på Bergsgårdens förskola?
  Vår son började på förskolan i Karshult januari 2017. Vi var nyinflyttade i området och kunde inte tänka oss en annan förskola. Vår dotter började hösten 2018.
 • Hur kommer dig sig att ni valde Bergsgårdens förskola?
  Först och främst var det läget, närheten till skogen och naturen. Sedan fick vi höra om alla fördelar med förskolan bland annat: de yngsta barnen sover ute året om, matlagning över öppen eld varje vecka, stora lokaler och egna kaniner på förskolan som barnen får ta ansvar att sköta om.
 • Vad tycker du är det bästa med förskolan?
  Absolut de mindre barngrupperna och att de spenderar mycket tid ute. Att de får utforska naturen och skogen nästintill dagligen.
 • Vilken /vilka föräldragrupper har ni i er familj engagerat er i?
  Vi är med i utegruppen
 • Kan du ge något exempel på vad ni gjort?
  Vi har under åren som gått hjälpt till att bland annat; måla lekstugan, byggt små spiltor som deras trähästar kan stå i, byggt en pergola. I samband med att vi ser till att barnen har en rolig utemiljö att vistas i så umgås vi med andra föräldrar, det skapar en härlig gemensamhet och underlättar när barnen vill leka hemma hos varandra.
En kvinna som är mamma på förskolan, ljust långt hår och iklädd svart t-shirt.